مقایسه حافظه های مجازی یا ابری

1

در صورتی که علاوه بر فضا قصد استفاده از امکانات دراپ باکس مانند همگام سازی بین کامپیوترهای مختلف و بک آپ گیری از فایل های حذف شده را دارید، بهترین گزینه را انتخاب کرده اید. به نظر می رسد دارپ باکس خصوصا برای کاربران ساکن ایران، که قصد آپلود و دانلود فایل های بزرگ را ندارند، بهترین گزینه باشد.

به مناسبت ارایه کلود درایو قصد داریم در این مطلب مقایسه ای بین این سه حافظه کلود یعنی Windows Live SkyDrive از مایکروسافت، Dropboxو Cloud Drive از آمازون (جنگل نه، شرکت) انجام دهیم. البته خدمات این سه سرویس کاملا به یکدیگر شبیه نیستند و ما برای مقایسه ابتدا نکات قوت و ضعف هر یک را برمی شماریم و در آخر یک جمع بندی می کنیم. لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

ویندوز لایو اسکای درایو

Description: 900110na-cloud-drive-faceoff2.jpg

Description: خوبنکات مثبت: این سرویس در همان ابتدا ۲۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار شما قرار می دهد که اختلاف زیادی با دو سرویس کلود دیگر دارد و وجه اصلی برتری این سرویس به شمار می رود. علاوه بر این شما می توانید از سایر سرویس های ویندوز لایو مانند ایمیل و نسخه آنلاین آفیس استفاده کنید.

 

Description: بدنکات منفی: جدا از فضای اولیه زیاد، اسکای درایو امکان قابل توجه دیگری به شما نمی دهد. در واقع اگر از سرویس های ویندوز لایو (ایمیل و آفیس) استفاده نکنید، این سرویس هیچ امکان دیگری به شما ارائه نمی دهد و فقط آن را به عنوان یک حافظه ۲۵ گیگا بایتی در اینترنت به شمار آورید. گرچه در استفاده از این فضا نیز محدودیت هایی دارید. شما نمی توانید فایلی بزرگتر از ۵۰ مگابایت آپلود کنید. به این ترتیب شاید نتوانید به خوبی از ۲۵ گیگابایت تان استفاده کنید. درست مثل این است که به شما بگویند با یک فنجان، یک استخر را پر از آب کنید.

مشکل دیگر این سرویس، عدم افزایش حافظه آن (حتی با صرف هزینه) است. پس اگر به فضایی بیش از ۲۵ گیگابایت نیاز دارید، اصلا طرف اسکای درایو نروید.

 

کلود درایو آمازون

Description: 900110na-cloud-drive-faceoff4.jpg

Description: خوبنکات مثبت: در صورتی که در آمریکا زندگی کنید و عاشق موسیقی باشید، بهترین انتخاب برای شما کلود درایو خواهد بود. می توانید با خرید یک آلبوم موسیقی فضای خود را به ۲۰ گیگابایت افزایش دهید. به عبارت دیگر شما می توانید با حدود ۱۰ دلار ۱۵ گیگا بایت فضا برای خود بخرید. علاوه بر این حداکثر با پرداخت هزار دلار در سال یک ترابایت فضای لایتناهی در اختیار خواهید داشت.

 

Description: بدنکات منفی: کلود پلیر توسط کاربران سایر کشورها قابل استفاده نیست. با توجه به اینکه مهمترین برتری کلود درایو نسبت به سایرین همین کلود پلیر است. اگر این مورد وجود نداشته باشد، پس دیگر برتری کلود درایو چیست؟ به نظر می رسد کلود درایو نیز مانند اسکای درایو، فقط یک «درایو» است، با اندازه اولیه کمتر اما با قابلیت افزایش بیشتر.

 

دراپ باکس

Description: 1700-dropbox.jpg

Description: خوبنکات مثبت: فضای اولیه دراپ باکس ۲ گیگابایت است و مانند کلود درایو قابل افزایش. شما می توانید حداکثر با ۲۰۰ دلار در سال ۱۰۰ گیگا بایت فضا داشته باشید. علاوه بر این فضایی که از طریق ریفرال ها می آید نیز اضافه می شود. سوای مقدار حافظه دراپ باکس یک کپی از تمامی فایل هایی که شما پاک کرده اید را نگه می دارد که با مراجعه به سایت اش قابل بازیابی هستند و با پرداخت کمی پول تمامی تغییراتی که در فایل های تان می دهید را ذخیره می کند و هر تغییری را که خواستید برایتان برمی گرداند.

 

بزرگترین مزیت دراپ باکس قابلیت sync کردن (همگام سازی) فایل ها با تمامی کامپیوترهایتان است. به عنوان مثال اگر یک فایل مهم در پوشه دراپ باکس یکی از کامپیوترهایتان بگذارید، یک کپی از این فایل به صورت اتوماتیک به سایت دراپ باکس و تمامی کامپیوترهایی که به این حساب وصل هستند، منتقل می شود. پس اگر از چند کامپیوتر یا ابزار الکترونیکی استفاده می کنید می توانید فایل هایی که همیشه نیاز دارید را داخل پوشه دراپ باکس شان نگه داری کنید. تا زمانی که تغییری در فایل دادید در تمام آنها اعمال شود. خبر خوب دیگر اینکه دراپ باکس، از اکثر سیستم عامل های مشهور پشتیبانی می کند.

 

Description: بدنکات منفی: دراپ باکس در ازای امکانات خوب، کمی در مورد دادن فضا خسیس است. در ابتدا شما ۲ گیگابایت فضا دارید. این فضا نسبت به سایر حافظه های کلود مقدار پایینی است. حتی اگر دست توی جیب کنید نیز حداکثر ۱۰۰ گیگابایت به فضای شما اضافه می شود و با کمک ریفرال ها و فضای خالی اولیه، نهایتا ۱۳۲ گیگابایت دست شما را خواهد گرفت. اما اگر به فضای بیشتری نیاز داشته باشید، هیچ راه دیگری برای اضافه کردن آن وجود ندارد. علاوه بر این با نگاهی به قیمت ها متوجه می شوید، نرخ های دراپ باکس ۲ برابر گران تر از کلود درایو آمازون می باشند. پس اگر نیازی به امکانات دراپ باکس ندارید و فقط محلی برای ذخیره می خواهید دراپ باکس گزینه مناسبی نمی باشد.

 

نتیجه گیری :

Description: 900110na-cloud-drive-faceoff5.jpg

- اگر فقط و فقط نیاز به محلی برای ذخیره اطلاعات دارید و پای هزینه اش هم ایستاده اید کلود درایو گزینه اول خواهد بود. علت اصلی هم دو برابر بودن قیمت های دراپ باکس در برابر کلود درایو است. علاوه بر این فضای کلود درایو تا یک ترابایت قابل افزایش است.

 

- اگر قصد خرج کردن پول ندارید و می خواهید بیشترین فضای ممکن را به بدست آورید انتخاب درست اسکای درایو خواهد بود که بیشترین فضای رایگان را ارائه می دهد. در این صورت اگر ایمیل لایو نیز داشته باشید می توانید از سازگاری این دو سرویس، سود ببرید.

 

- در صورتی که علاوه بر فضا قصد استفاده از امکانات دراپ باکس مانند همگام سازی بین کامپیوترهای مختلف و بک آپ گیری از فایل های حذف شده را دارید، بهترین گزینه را انتخاب کرده اید. به نظر می رسد دارپ باکس خصوصا برای کاربران ساکن ایران، که قصد آپلود و دانلود فایل های بزرگ را ندارند، بهترین گزینه باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>