خلاقیت معلم

 معلمان باید از شخصیتی اجتماعی، مهم و جدی، مهربان و دوستانه برخوردار باشند تا دانش آموزان در برخورد با آنها احساس راحتی داشته باشند و بتوانند مشکلات خود را با آنها در میان بگذارند.

    برای هر دانش آموزی، آموزش و پرورش و معلم، پایه های اصلی زندگی حتی به موازات والدین قرار دارد. معلمان می توانند ارزش ها، تفکرات، اندیشه ها و رفتارهای مناسب را از اوایل کودکی به دانش آموز القا کنند. با تغییرات شگرفی که در حال حاضر در تکنولوژی به وجود آمده است، در هر مدرسه یا دانشگاهی، نقش معلم نیز در زندگی دانش آموزان پررنگ و پیچیده تر شده است، تعلیم و تربیت مناسب کودکان بر عهده مدرسه و معلم است و معلمان در تربیت دانش آموزان نقشی برابر با نقش والدین آنها ایفا می کنند. معلم می تواند فطرت دانش آموزان را در مسیر صحیح قرار دهد، آنها در مورد علاقه مندی ها و برنامه های دانش آموزان، سازماندهی کردن فعالیت های کلاسی، تشخیص استعدادها، توجه به نیازها، تشویق به مطالعه، تعیین ساعت ملاقات با والدین و بحث و تبادل نظر در مورد بهترین روش آموزش و پرورش و یا گفت وگو در مورد رفتارها و وضعیت تحصیلی دانش آموزان و تشویق آنها به شرکت در فعالیت های فوق برنامه و غیره، نقش قابل توجه و چشمگیری دارند.

    معلمان باید از شخصیتی اجتماعی، مهم و جدی، مهربان و دوستانه برخوردار باشند تا دانش آموزان در برخورد با آنها احساس راحتی داشته باشند و بتوانند مشکلات خود را با آنها در میان بگذارند.

    نقش اساسی و مهم دیگر معلم، خلاقیت و ایجاد کلاس درس جذاب برای دانش آموز است.

    معلم به واسطه ارتباط بسیار نزدیکی که با دانش آموز دارد آموخته های وی را در مسیر صحیح قرار داده، بینش و رفتار مناسب را به او می آموزد و از این جهت آینده ساز کودک محسوب می شود. آنها دانش آموز را در قالب صحیح مهارت ها و استعدادها قرار می دهند، اندیشه ها و عادت های پسندیده را به آنها می آموزند و به آنها کمک می کنند تا فردی مفید برای جامعه و کشور باشند.

    گروهی از دانش آموزان احساس خجالت کرده و گاه به مشکلات شخصیتی دچار هستند، این مسئله نقش معلم را حساس تر کرده و سبب می شود معلم به شخصیت دانش آموز توجه خاصی داشته باشد و به وی کمک کند تا آنها را از بین برده و یا کنترل کند.

    یــک معلــم خوب در حقیقت الگویی نمونه برای دانش آموزانش است. دانش آموزان تمایل دارند تا رفتارها، سخنان، اندیشه ها و حرکات معلم خود را دنبال کنند. دانش آموز با مهربانی معلم مهربانی می کند و به عشق معلم عشق می ورزد. بنابراین معلم باید یک شخص شایسته و حرفه ای باشد و از اخلاقیاتی برخوردار باشد تا بتواند ارزش ها و مفاهیم را به کودکان انتقال دهد.

    همراه با تغییرات محیطی و تغییر مشاغل، معلمان می توانند به دانش آموزان در انتخاب شغل مناسب کمک کنند. دانش آموزان برای انتخاب شغل و رشته مناسب گزینه های مختلفی مدنظر دارند و این برعهده معلم است که مناسب ترین گزینه را متناسب با علاقه و استعداد و آینده اش به او پیشنهاد دهد.

    معلم با مشکلات متعددی در مدرسه یا دانشگاه روبه رو است، بی انضباطی، نداشتن اشتیاق به مطالعه در برخی دانش آموزان، غیبت های غیرموجه، نبودن حمایت از جانب والدین، نبودن اشتیاق و میل به تحصیل، اعتمادبه نفس پائین، مشکلات اخلاقی و شخصیتی از مشکلات عمده معلمان در مواجهه با برخی دانش آموزان است و معلم باید خود را برای رویارویی با این مشکلات آماده کند و درصدد رفع آنها برآید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>